Trychoskopia to metoda diagnostyczna opierająca się na technice wideodermatoskopii. Polega na badaniu skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu i pozwala na ocenę kondycji łodygi włosa, ujść mieszków włosowych oraz ogólnego stany skóry głowy.
Podczas badania za pomocą mikroskopu uzyskujemy obraz włosów i skóry w wielu miejscach na powierzchni głowy co pozwala nam precyzyjnie zdiagnozować rodzaj choroby. Dzięki temu badaniu możemy rozpoznać różne typy łysienia, sprawdzić czy występują włosy dystroficzne, resztkowe i ułamane oraz ocenić aktywność takich chorób jak liszaj płaski mieszkowy czy liszaj rumieniowaty krążkowy.
Badanie trychoskopowe jest bardzo pomocne przy doborze kuracji i umożliwia następnie obiektywną ocenę jej skuteczności. Badanie jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwskazań.
Wskazania do badania:
łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet
Opis konsultacji i badania.
Konsultacja jest bardzo ważnym elementem w pracy trychologa. Pierwsza konsultacja pozwoli zbierać informacje o pacjencie i obrać kierunek leczenia. Trycholog ocenia wszystkie przyczyny, które mogą spowodować problemy z włosami i skieruje na ewentualne badania kliniczne jeśli zaistnieje taka potrzeba t.j.: badania hormonalne, deficyt białka, poziom żelaza i witamin, diagnostyka infekcyjna lub skierowanie na biopsje skóry.
KONSULTACJA JEST POŁĄCZONA Z BADANIEM TRYCHOSKOPOWYM.
Podczas badania można ocenić kondycję skóry głowy, rodzaj i ilość włosów na obszarze 1 cm2, strukturę i ich średnicę oraz zobaczyć symptomy ewentualnych chorób, stany zapalne okołomieszkowe, stan naczyń krwionośnych, obecność blizn, łupież. Wszelkiego rodzaju problemy z włosami i skórą głowy t.j.: łysienie, wypadanie włosów, łojotok, łupież, swędzenie, pieczenie, bóle, zaczerwienienie skóry głowy, zła kondycja włosów. Trychoskop to kamera ze specjalną soczewką podłączona do komputera. Dzięki niemu można zobaczyć skórę głowy i włosy w 60-krotnym powiększeniu.